was successfully added to your cart.

Arthur Wyns

Arthur Wyns

Program Manager

Zagadnienia: Zmiana Klimatu i Stylu życia

Zmiana klimatu to skomplikowany temat, a pisanie o nim jest jeszcze trudniejsze.

W szczególności w Polsce panuje wiele niewłaściwych przekonań oraz nieporozumień związanych ze zmianami klimatu, a media często rozpowszechniają nieprawdziwe informacje.

Aby pomóc Ci zostać dziennikarzem zajmującym się kwestiami klimatycznymi, w tej czwartej części naszej objaśnionej serii podajemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmiany klimatu i stylu życia.

Co można zrobić, aby przeciwdziałać zmianom klimatu?

Przede wszystkim powinniśmy popierać politykę klimatyczną (podczas kampanii wyborczych, spotkań z przedstawicielami rządu i politykami). Decydenci muszą czuć poparcie ze strony społeczeństwa, że to jest kierunek którego Polacy żądają.

Przeciwdziałać zmianom klimatu można również poprzez dokonywanie codziennych wyborów w sposób który zredukuje naszą konsumpcję paliw kopalnych. Należy ograniczyć zużycie energii, zamiast samochodu, samolotu wybierać alternatywny transport – rower, komunikacja miejska, pociągi, oraz ograniczyć spożywanie mięsa (im mniej tym lepiej). Nie kupuj rzeczy niepotrzebnych, naprawiaj zamiast wymieniać. Oszczędzaj energię elektryczną: wyłączaj światło jeśli Cię nie ma w pokoju, korzystaj z energooszczędnych urządzeń.

Co to jest ślad węglowy?

Ślad węglowy to wskaźnik pokazujący jak styl naszego życia wpływa na emisję gazów cieplarnianych. Chcesz zbadać swój ślad węglowy? Wylicz swój wpływ na środowisko za pomocą  kalkulatora zamieszczonego na portalu Ziemia Na Rozdrożu.

Jakie obszary naszego życia w największy sposób wpływają na naszą planetę i zmiany klimatu?

Wszystko zależy od stylu życia. Można wyróżnić kilka głównych czynników wpływających na nasz ślad węglowy: transport (jak się często lata samolotem albo jeździ samochodem), żywność (gdy spożywa się dużo mięsa, w szczególności wołowiny i wieprzowiny), konsumpcjonizm (gdy kupuje się nowe produkty zanim stare zostaną zużyte).

Kto to jest prosument i co oznacza idea prosumeryzmu?

Prosument to osoba, która produkuje i konsumuje. W kontekście OZE, prosument to osoba (choć może to być inny podmiot), która produkuje i konsumuje energię np. cieplną z biomasy (najlepiej w kotle na gazyfikację biomasy) lub energię elektryczną z panelu fotowoltaicznego.

Zgodnie z definicją Międzynarodowej Agencji Energii, Prosumentem może być osoba, która wykorzystuje całość wytworzonej energii dla własnego użytku (wówczas instalacja odłączona jest od sieci) lub która decyduje się część lub całość tej energii odsprzedać. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (znowelizowana w dn. 22.06.2016r.) znacznie ogranicza definicję prosumenta znaną na świecie do podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej i wytwarzającego energię na użytek własny.

Na czym polega i co to jest efektywność energetyczna?

Efektywność energetyczna to stosunek ilości zużytej energii do wykonania pewnej czynności. Jeśli dokonamy zmiany po której nadal będziemy wykonywać tą samą czynność, ale przy mniejszym zużyciu energii. Wówczas zwiększamy efektywność energetyczną. Np. jeśli wymienimy 60W żarówkę na 9W LED, uzyskamy podobną ilość światła (lumenów) zużywając znacznie mniej energii elektrycznej. To samo dotyczy ocieplania domów, wymiany pieców na sprawniejsze, itd.

Jak mogę poprawić efektywność energetyczną w swoim domu?

Wymień oświetlenie na LEDowe, dokonaj termomodernizacji (wymiana stolarki okiennej, ocieplenie stropów, izolacja strychu i piwnicy), przy wymianie lodówki, pralki, telewizora, komputera – pamiętaj żeby wybierać produkty o jak najwyższym wskaźniku efektywności energetycznej. I użytkuj z głową: nie wkładaj ciepłych posiłków do lodówki, wietrz pomieszczenia intensywnie, ale krótko, gaś światło gdy go nie potrzebujesz, wyłączaj urządzenia z prądu jeśli z nich nie korzystasz.

Jaki samochód powinienem kupić, aby jak najmniej szkodzić środowisku?

Najlepiej kup rower, bilet miesięczny na transport publiczny i korzystaj z pociągów do podróży międzymiastowej i międzynarodowej. Jeżeli jednak samochód jest dla Ciebie niezbędny, w pierwszej kolejności rozejrzyj się za samochodem elektrycznym.  

Mimo to, przy obecnym, wysokoemisyjnym sposobie wytwarzania energii w Polsce nawet takie auto nie będzie idealnym rozwiązaniem dla klimatu. Najkorzystniej byłoby napędzać samochód prawdziwie czystą energią, czyli pobierać ją z OZE, zainstalowanego na naszym podwórku.

Jak powinienem podróżować, żeby ograniczyć swój wpływ na ocieplenie klimatu?

Kiedy to możliwe poruszaj się pieszo i jak najczęściej korzystaj z roweru. Gdy już się zmęczysz, wsiądź do transportu publicznego: tramwaj, autobus, pociąg. Jeśli musisz korzystać z auta nie jedź sam – umawiaj się ze znajomymi na wspólną podróż do pracy lub szkoły. Zredukuje to koszty zarówno bezpośrednie jak też te środowiskowe, zdrowotne i cywilizacyjne (korki).

Jaki wpływ na klimat ma przemysł spożywczy?

Szczególnie duży wpływ na klimat ma przemysł związany z produkcją mięsa. Przyczyn jest wiele: wylesianie dużych terenów na potrzeby upraw paszy lub wypasu, korzystanie z paliw kopalnych do zasilania hodowli i produkcji paszy, proces fermentacji jelitowej, przechowywanie gnojowicy i inne. W skali globalnej, cały łańcuch produkcji z tym związany może być odpowiedzialny za nawet 18% emisji, przy czym głównie jest to spowodowane wylesianiem. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zapoznaj się z artykułem: krowy emitują więcej gazów cieplarnianych niż transport.

 

 

 

Niniejsza publikacja została przygotowana z pomocą Energia Od Nowa, projekt opracowany przez WWF Polska i NFOSiGW

Arthur Wyns

About Arthur Wyns

Arthur Wyns is a tropical biologist and science journalist who writes about climate change, environment and migration. He manages Programs and Partnerships for Climate Tracker since 2017.