was successfully added to your cart.

Arthur Wyns

Arthur Wyns

Koordynator ds. Europy

Dołącz do naszej akcji i rozwiń dyskusję o zmianach klimatu!

Pochodzisz z Polski, a zmiany klimatyczne nie są Ci obojętne? Chciałbyś zostać reporterem piszącym o klimacie? Marzysz o wzięciu udziału w szczycie klimatycznym COP24 organizowanym w grudniu w Katowicach?! Już dziś zacznij pisać o klimacie i dołącz do naszego międzynarodowego zespołu!

Najwyższy czas wywrzeć presję na politykach i podjąć stanowcze kroki w celu przeciwdziałania zmianom klimatu oraz zapewnieniu ludziom lepszej przyszłości. Możemy to osiągnąć m.in. poprzez zmniejszenie zużycia paliw kopalnych oraz zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Dołącz do naszej akcji i rozwiń dyskusję o zmianach klimatu!

Aby wziąć udział w naszym konkursie, wciel się w rolę reportera-dziennikarza i opublikuj artykuł (możesz użyć różnych form, również galeria zdjęć, filmik, nagranie radiowe) związaną ze zmianami klimatu w Polsce.

10 najlepszych autorów wygra darmowy udział w trzydniowych warsztatach klimatyczno-dziennikarskich w Polsce!

Spośród nich, dwie osoby dołączą do naszego zespołu na grudniowy szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach!

Poprzez uczestnictwo w naszym konkursie oraz warsztatach, poznasz utalentowanych miłośników klimatu z całego świata, weźmiesz udział w treningach z ekspertami i dołączysz do globalnej sieci entuzjastów ochrony klimatu. Nie przegap takiej szansy!

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

 

Jak dokładnie dołączyć?

 • KROK 1: Do 31 sierpnia, opublikuj swoją pracę na jeden z pięciu wybranych tematów. Zastanów się nad formą Twojej pracy. Może to być zarówno artykuł, jak i filmik, nagranie radiowe czy galeria zdjęć (w zależności od Twoich upodobań). Jedynym warunkiem jest publikacja Twojej pracy w gazecie, magazynie, w internetowym serwisie informacyjnym, radiu itp.
 • KROK 2: Do 31 sierpnia zgłoś swoją pracę poprzez przesłanie linka do publikacji przez formularz Climate Tracker. Po przesłaniu, ocenimy Twoją pracę i osobno skontaktujemy się z każdym autorem.
 • KROK 3: Autorzy najlepszych prac przejdą do drugiego etapu, gdzie będzie na nich czekało następne zadanie.
 • KROK 4: We wrześniu, po zakończeniu drugiego etapu, wyłonionych zostanie 10 uczestników, którzy wezmą udział w darmowych warsztatach z ekspertami (12-14 października).
 • KROK 5: Spośród uczestników warsztatów zostaną wybrane dwie osoby, które wygrają darmowe uczestnictwo w grudniowym szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach!

 

POMOCY! Nie jestem ekspertem od zmian klimatu ani dziennikarzem!

Nie martw się! Jesteśmy tu, aby Ci pomóc! Podzielimy się z Tobą wieloma wskazówkami, a także źródłami, które pomogą Ci stworzyć i opublikować Twoją pracę! Nie musisz być profesjonalnym dziennikarzem czy specjalistą od zmian klimatu. Wybierz jeden z tych tematów i użyj swojej lokalnej wiedzy i doświadczenia, aby stworzyć ciekawą historię.

Gdy tylko dołączysz do konkursu, będziemy Ci regularnie przesyłać dziennikarskie rady i wskazówki oraz dodatkowe informacje.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania, napisz do nas maila: arthur@climatetracker.org.

 

Częste pytania:

 • O czym powinien być mój artykuł?

Aby wziąć udział w konkursie, musisz napisać artykuł na temat zmian klimatu w Europie Środkowej (w tym w Polsce): dlaczego należy przedsięwziąć kroki mające na celu ochronę klimatu w regionie, jak zmiany klimatu wpływają na region, jakie mogą być alternatywne rozwiązania itd.

Wybierz jeden z proponowanych tematów i rozwiń go poprzez użycie lokalnych wiadomości oraz danych, własnych informacji, doświadczenia.

 • W jakim języku powinien być napisany mój artykuł?

W zależności od miejsca publikacji, może to być polski lub angielski.

 • Gdzie opublikować mój artykuł?

Znajdź portal informacyjny, bloga, gazetę, magazyn itp., który wyrazi chęć publikacji Twojego artykułu. Może to być źródło o zasięgu międzynarodowym, narodowym, regionalnym, lokalnym (oczywiście, im szerszy zasięg, tym lepiej). Unikaj stron z nieprawdziwymi informacjami.

Jeżeli nigdy wcześniej niczego nie publikowałaś/eś, chętnie Ci pomożemy! Skorzystaj z tych instrukcji, a w razie czego skontaktuj się z nami.

 • Czy mogę użyć innych form przekazu (oprócz artykułu)?

Tak, może to być również galeria zdjęć (jeżeli zostały gdzieś opublikowane), filmik (np. link do YouTuba), nagranie radiowe (link do nagrania radiowego, w którym to wystąpiło bądź transkrypcja nagrania) lub inna forma multimedialna.

 • Ile mam czasu?

Twoja praca musi zostać opublikowana do 31 sierpnia. Następnie, autorzy najlepszych prac zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu. Nie zapomnij przesłać nam linku do Twojej pracy przez formularz Climate Tracker.

 • Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs jest otwarty dla mieszkańców Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

 • Co mogę wygrać?

Po pierwsze, szacunek! Biorąc udział w tym konkursie potwierdzasz, że pasjonujesz się środowiskiem, dbaniem o jego przyszłość, a także podnosisz świadomość ludzi o konieczności jego ochrony! Stajesz się częścią międzynarodowej sieci sympatyków klimatu Climate Tracker!

10 najlepszych autorów, wygra darmowy udział w weekendowych warsztatach klimatyczno-dziennikarskich w Polsce!

Dodatkowo, dwie wybrane osoby będą miały niepowtarzalną okazję darmowego uczestnictwa w grudniowym szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach jako członkowie zespołu Climate Tracker!

 • Jak zostaną wybrani zwycięzcy?

Zwycięzcami zostaną autorzy najlepszych nadesłanych prac wybranych na podstawie indywidualnej oceny każdej z nich. System oceny prac dostępny jest tutaj. Równie ważny jest entuzjazm i rozwój osobisty autorów.

 

WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE

Powodzenia!

Pamiętaj, aby dołączyć do naszej regionalnej grupy na Facebooku.

Arthur Wyns

About Arthur Wyns

Arthur Wyns is a tropical biologist and science journalist who writes about climate change, environment and migration. He manages Programs and Partnerships for Climate Tracker since 2017.